Koło Cepry

Historia SKKT- PTTK „CEPRY”

działającego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie

Turystyczna przygoda w Szkole Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza rozpoczęła się w roku 1977. Wówczas to nauczyciel geografii Zygmunt Jeleń powołał do życia Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne PTTK. W rok później powstał Harcerski Klub Turystyczny kierowany przez opiekunki ZHP Urszulę Kupczę i Małgorzatę Kowalską. Ostatecznie koło przyjęło nazwę Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny „Cepry” i działa do dnia dzisiejszego

Dzięki zaangażowaniu całego grona pedagogicznego do kalendarza imprez szkolnych na stałe wpisane zostały organizowane przez Koło: rajdy szkolne -27, rajdy rodzinne -37 i obozy wędrowne -26. Członkowie SKKT brali także udział w imprezach organizowanych przez: oddział PTTK w Chrzanowie ( zloty „Drapichrustów”, zloty SKKT-PTTK, Młodzieżowe Sejmiki Turystów Ziemi Chrzanowskiej), koła zakładowe (zlot Fablokowców, zlot KWK Janina, zlot Obuwników Chełmek) oraz imprezach ogólnopolskich (m.in. w rajdach:
im. Leopolda Węgrzynowicza, „O Srebrną Ciupagę”, „Skąd nasz ród”; w akcji „Czyste góry”) i wielu jeszcze innych. W czasie tych imprez zdobywali puchary, dyplomy
i wyróżnienia, które dziś zdobią szkołę.

Ważnym działaniem Koła był także udział ( w latach 1978 – 1989 ) w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno – Krajoznawczym. W konkursie, trzyosobowe drużyny musiały wykazać się wszechstronną wiedzą między innymi z zakresu krajoznawstwa, terenoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Reprezentując powiat chrzanowski koło zajmowało czołowe lokaty w eliminacjach wojewódzkich. W trakcie obozów wędrownych, ich uczestnicy zdobywali uprawnienia Młodzieżowego Organizatora Turystyki.

Za całokształt działalności w roku 1986 klub otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu Głównego Turystyki i Sportu, a opiekunki Koła Małgorzata Kowalska i Urszula Kupcza ZŁOTE ODZNAKI „ZASŁUŻONY W PRACY PTTK WŚRÓD MŁODZIEŻY”.

W kolejnych latach opiekunami koła były: Elżbieta Skipiała i Alina Bieniek, Anna Zięba
i Beata Cygan a obecnie są: Beata Szymańska, Agnieszka Łyszczarz, Elwira Słowik oraz Katarzyna Skinderowicz.

Aktualnie koło znów aktywnie działa. W swoich szeregach posiada ponad 30 członków, którzy chętnie uczestniczą w wycieczkach, rajdach i imprezach turystycznych.

Obozy Wędrowne

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy – Pierwsza reprezentacja

Rajdy im. L. Węgrzynowicza

Rajdy Rodzinne