Koło UTW Chrzanów

Koło Uniwersytetu Trzeciego Wieku


Sprawozdanie z działalności Koła PTTK przy UTW za kadencję 2016-2022

W okresie od 16 grudnia 2016 roku, t. j. od Walnego Zebrania Koła PTTK przy UTW w Chrzanowie, Zarząd koła funkcjonował w następującym składzie:

prezes zarządu – Adam Kasperkiewicz

wiceprezes zarządu – Teresa Bigaj

sekretarz zarządu – Urszula Liszka

członek zarządu – Halina Kołodziejczyk

członek zarządu – Wiesław Łakomy

W trakcie kadencji w składzie Zarządu Koła nastąpiły zmiany: (a) po rezygnacji z funkcji prezesa Zarządu Koła przez Adama Kasperkiewicza (październik 2017), funkcję prezesa zarządu powierzono Teresie Bigaj, wiceprezesem zarządu został Adam Kasperkiewicz oraz (b) po rezygnacji Haliny Kołodziejczyk z funkcji członka i dokooptowaniu Jadwigi Mikłas (grudzień 2018), Zarząd Koła funkcjonował w składzie:

prezes zarządu – Teresa Bigaj

wiceprezes zarządu – Adam Kasperkiewicz

sekretarz zarządu – Urszula Liszka

członek zarządu – Jadwiga Mikłas

członek zarządu – Wiesław Łakomy

Na dzień zakończenia poprzedniej kadencji Zarządu koło liczyło, wg listy obecności, 34 członków. Na dzień dzisiejszy (2022-05-18) Koło liczy 12 członków z opłaconą składką członkowską, natomiast 1 osoba składki nie opłaciła, figurując w spisie Oddziału. W trakcie kadencji szereg osób zostało skreślonych, w tym na własną prośbę.

Poniżej krótkie sprawozdanie z działalności w poszczególnych latach kadencji, przy czym, w związku z pandemią koronawirusa, w latach 2020 i 2021, a także w I połowie 2022 działalność Koła PTTK przy UTW w Chrzanowie, podobnie jak i samego UTW, została mocno ograniczona, wręcz zamierała na długie okresy czasu. To również przyczyniło się do istniejącego stanu opłacalności składek i rezygnacji z członkostwa.

W 2017 roku Zarząd odbył 6 posiedzeń. Posiedzenia dotyczyły bieżących spraw organizacyjnych, wycieczek, Rajdu Rodzinnego i zakończenia sezonu.

Zaplanowano 6 imprez turystycznych, a zrealizowano: zimowy wyjazd UTW do Zakopanego – zaliczone – Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Baseny termalne „Chochołów”, Harenda z Muzeum Kasprowicza – udział 52 osoby; współudział w organizacji udziału słuchaczy UTW w Zimowej Senioriadzie w Rabce – udział 27 osób; (1) wycieczka do Krakowa – Cmentarz Rakowicki i Muzeum Żydowskie Galicja – udział 46 osób; (2) organizacja VIII Rajdu Rodzinnego („Groble”, ilość uczestników – około 80 osób, w tym grupy młodzieżowe z SP nr 6 i SP nr 1, a także grupa dzieci z projektu wolontariatu społecznego UTW); w ramach jubileuszu UTW zorganizowano „jubileuszowy spacer z kijkami” – udział około 15 osób; w ramach projektu „Trzeci wiek z jedynką na piątkę”zorganizowano dla uczniów z SP 1 zwiedzanie Krakowa – udział 25 osób; (3) zorganizowano (poza strukturami Oddziału) wycieczkę na Bałkany z Biurem Podróży – udział 29 osób, w tym 15 członków PTTK; letni wyjazd studentów do Kaczyna – atrakcyjny program turystyczny – zamek królewski w Chęcinach, Jaskinia Raj,  bazylika pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, Kielce, ruiny pałacu – zamku Ossolińskich „Krzyżtopór” w Ujeździe, fabrykę porcelany z muzeum w Ćmielowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie – udział 52 osoby; (4) współudział w organizacji wycieczki do Łodzi na „Festiwal Światła” – 40 osób; (5) zakończenie sezonu turystycznego – Klasztor Karmelitów w Czernej i spotkanie w Galerii „Drzewiej” – udział 56 osób; cotygodniowe spacery z kijkami Nordic Walking przeciętnie 10 – 15 osób. (6) Nie udało się zorganizować wycieczki do Zamościa i Lwowa (brak chętnych). W sumie z imprez w 2017 roku skorzystało około 420 osób, w spacerach z „Kijankami” uczestniczyło około 200 osób (łącznie około 620 „osobouczestnictw”).

Pierwszy raz pojawił się temat współpracy z Zarządem Oddziału, w tym wyjścia ze struktury Oddziału, z uwagi na specyfikę potrzeb i oczekiwań słuchaczy UTW, różnych od potocznie rozumianej turystyki.

W 2018 roku Zarząd odbył 10 posiedzeń. Posiedzenia dotyczyły bieżących spraw organizacyjnych, wycieczek, Rajdu Rodzinnego i zakończenia sezonu.

Zaplanowano 6 imprez turystycznych, a zrealizowano: zimowy wyjazd do Muszyny (UTW) – w tym Krynica, rajd po cerkiewkach, Bardejov na Słowacji – udział 54 osób; (1) wycieczka do Branic, Igołomii, Niepołomic, Staniątek – udział 52 osoby; (2) organizacja IX Rajdu Rodzinnego (Ośrodek RPWiK „Chechło”, ilość uczestników – około 70 osób, w tym grupy młodzieżowe z SP nr 6 i SP nr 1); (3) wycieczka do Pszczyny – Goczałkowic – 48 osób; I Kijankowy rajd – wiosenny spacer ekoedukacyjny z dziećmi z SP 1 – udział 20 osób; (4) zorganizowano (poza strukturami Oddziału) wycieczkę z Biurem Podróży – „4 nadbałtyckie stolice – Ryga, Sztokholm, Helsinki, Tallin” – udział 46 osób, w tym 14 członków PTTK; pobyt w Szczytnej (Kotlina Kłodzka) i program turystyczny (pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Teplicke Skalne Mesto w Czechach, park zdrojowy w Kudowie, Wambierzyce, Wielki Szczeliniec, Praga) – udział około 50 osób; (5) zakończenie sezonu turystycznego – Zamek w Pieskowej Skale i spotkanie w Galerii „Drzewiej” – udział 54 osoby; (6) wycieczka do Warszawy – pałac w Wilanowie i udział w przedstawieniu „Piloci” w Teatrze Roma – udział 56 osoby; cotygodniowe spacery z kijkami Nordic Walking przeciętnie 10 – 15 osób. W sumie z imprez w 2018 roku skorzystało około 450 osób, w spacerach z „Kijankami” uczestniczyło około 200 osób (łącznie około 650 „osobouczestnictw”).

W 2019 roku Zarząd odbył 9 posiedzeń. Posiedzenia dotyczyły bieżących spraw organizacyjnych, wycieczek, Rajdu Rodzinnego i zakończenia sezonu.

Zaplanowano 5 imprez turystycznych, a zrealizowano: zimowy wyjazd do Lądka Zdroju (UTW) – w tym Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Zamek na Skale w Trzebieszowicach oraz spacery po Lądku Zdroju z przewodnikiem – udział 50 osób; (1) organizacja X Rajdu Rodzinnego (Ośrodek RPWiK „Chechło”, ilość uczestników – około 60 osób; II Kijankowy rajd – wiosenny spacer ekoedukacyjny z dziećmi z SP 1 – udział 20 osób; (2) wycieczka do Krakowa – Ogród Botaniczny UJ, Sanktuarium Na Skałce i spacer po Kazimierzu – 50 osób; (3) wycieczka – pałac w Pławniowicach, Sanktuarium Św. Jacka Odrowąża w Kamieniu Śląskim i Pałac w Mosznej – udział 52 osoby;(4) zorganizowano (poza strukturami Oddziału) wycieczkę z Biurem Podróży do Serbii, Bułgarii i Rumunii – udział 36 osób, w tym 14 słuchaczy UTW; letni pobyt słuchaczy UTW w Horyńcu Zdroju i program turystyczny (zwiedzanie pałacu w Łańcucie, Zamościa i Lwowa) – udział około 50 osób; (5) zakończenie sezonu turystycznego – w programie Ziemia Zatorska – zwiedzanie Doliny Karpia, Izby Regionalnej Towarzystwa Ziemi Zatorskiej, spacer po Zatorze, Izba Regionalna „Bałysówka” w Tomicach, spotkanie w Domu Kultury w Brzeźnicach – udział 54 osoby; cotygodniowe spacery z kijkami Nordic Walking przeciętnie 10 – 15 osób. W sumie z imprez w 2019 roku skorzystało około 370 osób, w spacerach z „Kijankami” uczestniczyło około 180 osób (łącznie około 550 „osobouczestnictw”).

W 2020 roku Zarząd odbył 3 posiedzenia. Tematyka dotyczyła bieżących spraw organizacyjnych, ewentualnych wycieczek, Rajdu Rodzinnego i zakończenia sezonu.

Sytuacja pandemiczna i wprowadzone obostrzenia rządowe doprowadziły praktycznie do paraliżu jakiejkolwiek działalności UTW, a zatem i naszego Koła PTTK. Na pierwszym posiedzeniu (jeszcze przed pandemią) planowano zrealizowanie przynajmniej 3 imprez turystycznych (wycieczka do Katowic, XI Rajd Rodzinny i zakończenie sezonu turystycznego). Obostrzenia pandemiczne całkowicie zablokowały możliwości realizacyjne, w efekcie udało się tylko zrealizować: zimowy wyjazd słuchaczy do Poronina (UTW, jeszcze przed obostrzeniami) – w tym wizyta w Sanktuarium MB Ludźmierskiej, termy „Gorący potok” w Szaflarach, Muzeum Oscypka, Muzeum Jana Kasprowicza, spacer w Dolinie Kościeliskiej i wizyta w Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach – udział 50 osób; (1) zakończenie sezonu turystycznego – Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej i zwiedzanie klasztoru i pomisyjnego muzeum afrykanistycznego w Domu Pielgrzyma, spacer z kijkami na trasie z Alwerni do Galerii Drzewiej – udział około 55 osób; sporadyczne cotygodniowe spacery z kijkami Nordic Walking przeciętnie 5 – 7 osób. W sumie z imprez w 2020 roku skorzystało około 50 osób, w spacerach z „Kijankami” uczestniczyło około 80 osób (łącznie około 130 „osobouczestnictw”).

W 2021 roku Zarząd odbył dwa (2) posiedzenia. Tematyka dotyczyła bieżących spraw organizacyjnych, tj. wycieczki do Katowic i zakończenia sezonu turystycznego.

Nadal sytuacja pandemiczna i obostrzenia rządowe skutecznie ograniczały możliwości funkcjonowania UTW, a zatem i działalności koła PTTK przy UTW. Zrealizowano zaległą (1) wycieczkę do Katowic – Nikiszowiec, Giszowiec oraz Muzeum Śląska – udział 35 osób. Zorganizowano (2) zakończenie sezonu turystycznego – niestety z powodu warunków organizacyjnych (trasa dojazdu, remont dachu stajni pałacowej) zrezygnowano z odwiedzenia Czułej Stodoły i Pałacowej Stajni w Płazie, a w ramach „planu awaryjnego” odwiedzono Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Alwerni oraz pobliskie Małopolskie Muzeum Pożarnictwa im. kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. W zakończeniu imprezy w Galerii Drzewiej uczestniczyło około 60 osób. W miarę zainteresowań odbywały się cotygodniowe spacery z kijkami Nordic Walking przeciętnie 5 – 10 osób. W sumie z imprez w 2021 roku skorzystało około 100 osób, w spacerach z „Kijankami” uczestniczyło około 90 osób (łącznie około 190 „osobouczestnictw”).

W 2022 roku Zarząd odbył trzy (3) posiedzenia. Tematyka dotyczyła spraw organizacyjnych XI Rajdu Rodzinnego UTW i PTTK oraz zebrania sprawozdawczo wyborczego w Kole w ramach kampanii wyborczej PTTK.

Nadal sytuacja pandemiczna ograniczała możliwości działalności koła PTTK przy UTW. Przeprowadzone sondażowe rozpoznanie zapotrzebowania na krajowe wyjazdowe imprezy turystyczne (2 – 3 dniowe) nie dawało podstaw do planowania takowych – zainteresowanie poniżej opłacalności dla ewentualnych biur turystycznych. W sytuacji zaistniałej w związku z agresją Rosji na Ukrainę i pojawienia się na naszym terenie dużej grupy uchodźców wojennych pojawił się pomysł zorganizowania szczególnego (1) XI Rajdu Rodzinnego – postanowiono zorganizować Piknik Rodzinny, na który zaproszono rodziny ukraińskich uchodźców przebywających w naszym mieście, a raczej w naszym powiecie. Imprezę finałową, przy finansowym wsparciu władz miasta, zorganizowano w Fundacji Kouba Ceramics „Czuła Stodoła” w Płazie. W finale imprezy uczestniczyło ponad 120 osób, w tym około 90 osób z Ukrainy (w tym 43. dzieci). (2) W miarę zainteresowań kilkakrotnie odbyły się spacery z kijkami Nordic Walking (łącznie około 40 „osobouczestnictw”). W sumie z imprez w 2022 roku skorzystało około 130 osób, w spacerach z „Kijankami” uczestniczyło około 40 osób (łącznie około 170 „osobouczestnictw”).

Reasumując w minionej kadencji z naszych imprez turystycznych skorzystało około 2250 osób, w tym z wycieczek 500, a w cotygodniowych spacerach łącznie uczestniczyło około 590 osób. Niestety w większości przypadków są to te same osoby, ujmowane w statystyce wielokrotnie.

W minionej kadencji 2016 – 2022 odbyło się 33 zebrań Zarządu Koła. Członkowie Zarządu na bieżąco informowali członków o planach wycieczek i sprawach bieżących (przed wykładami lub po wykładach UTW). Omawiano na nich sprawy dotyczące propozycji i planów wycieczek na dany rok, przygotowania do imprez samodzielnie organizowanych przez Koło (Rajdy Rodzinne, zakończenia sezonów turystycznych, wycieczki krajowe lub zagraniczne z Biurem podróży), przedkładano informacje z prac Zarządu Koła i Oddziału oraz inne bieżące sprawy Koła. Problemem najczęściej poruszanym była sprawa opłacalności składek. Problem ten w zasadzie związany jest z coroczną rotacją słuchaczy UTW oraz zanikaniem kontaktu z członkami Koła, którzy nie kontynuują zajęć w UTW, na co dodatkowo nałożyła się sytuacja pandemiczna. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że działalność Koła zanikła, sprowadzając się do pracy członków Zarządu, a ostatnia akcja związana z Piknikiem Rodzinnym – XI Rajdem Rodzinnym opierała się na pracy Zarządu Koła PTTK, Zarządu SUTW i grupki wolontariuszy, słuchaczy UTW, lecz nie koła PTTK.

Należy podkreślić, że docieranie z informacjami o imprezach turystycznych organizowanych w ramach Oddziału PTTK skutkuje niezbyt znaczącym udziałem zarówno członków Koła jak i niezrzeszonych słuchaczy UTW w imprezach Oddziału. Wynika to głównie z rozmijania się oferty Oddziału ze specyfiką potrzeb i możliwości seniorów. Nie jest to zarzut lecz konstatacja faktów – senior jednak dysponuje mniejszą wydolnością fizyczną, ma nieco inne preferencje aktywnego wypoczynku, raczej niezbyt obciążającego fizycznie.

Niemniej jednak w dyskusjach (może właśnie dlatego) zarówno w Zarządzie Koła, jak i ze słuchaczami, w tym członkami Koła, pojawiają się wątpliwości dotyczące kontynuowania funkcjonowania Koła PTTK przy UTW, w tym w strukturze Oddziału PTTK. Chętni mogą indywidualnie należeć do PTTK, chociażby w strukturze Koła Grodzkiego, natomiast turystyka i aktywny wypoczynek mogą istnieć w UTW w formie grupy turystycznej, organizującej imprezy turystyczne dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów.

W świetle powyższego oraz zgłoszonej formalnej rezygnacji z dalszej pracy w Zarządzie Koła (Teresa Bigaj, Adam Kasperkiewicz), Zarząd Koła PTTK przy UTW w Chrzanowie składa formalny wniosek do Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego o podjęcie Uchwały o samorozwiązaniu Koła PTTK przy UTW w Chrzanowie, pozostawiając sprawę dalszego członkostwa w PTTK do indywidualnej decyzji każdego członka.

Jako Zarząd Koła pracowaliśmy dla naszych członków oraz słuchaczy UTW, staraliśmy się spełniać Wasze oczekiwania. Zarząd składa słowa serdecznego podziękowania wszystkim członkom Koła oraz niezrzeszonym wolontariuszom za pomoc w przy organizowaniu corocznych Rajdów Rodzinnych i innych imprez turystycznych. Zarząd Koła kieruje również podziękowania pod adresem Zarządu Oddziału PTTK w Chrzanowie za pomoc, zarówno merytoryczną jak i materialną.

Zarząd Koła PTTK

przy UTW w Chrzanowie


Historia Koła PTTK przy UTW w Chrzanowie:

Najmłodsze Koło w strukturze Oddziału powstało 28 sierpnia 2012 roku. Ciekawostka – zebranie założycielskie odbyło się w Krościenku w czasie wyjazdu warsztatowego słuchaczy UTW (warsztaty – forma doskonalenia różnych działań artystyczno-naukowo-poznawczych, zazwyczaj łączone z programem turystycznym). Pomysłodawczynie – „znane turystki” – Alicja Wożniak, Urszula Kupcza i Teresa Bigaj. Do Koła zapisało się 39 osób. Został wybrany Zarząd Koła oraz Komisja Rewizyjna.
W skład zarządu weszli: prezes – Teresa Bigaj, wiceprezes – Halina Kołodziejczyk, sekretarz – Adam Kasperkiewicz (kronikarz), skarbnik – Urszula Liszka oraz członek – Wiesław Łakomy.
Komisja Rewizyjna składała się z trzech osób: przewodnicząca – Elżbieta Kozub, członkowie Ewa Bieniek, Stanisława Wind (w trakcie kadencji z funkcji zrezygnowała Elżbieta Kozub).
Od tego czasu mija już 6 lat. Poniżej trochę aktualnych informacji.

Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze 2016

W trakcie Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego zarząd Koła dokonał podsumowania 4-letniej kadencji i wybrał władze Koła na kolejną kadencję oraz delegatów na Zjazd Oddziału. W sprawozdaniu dokonano podsumowania działalności Koła za pierwszą pełną kadencję – za lata 2012 – 2016.
W pierwszym roku (2013) działalności z inicjatywy Koła odbyło się pięć wycieczek: dwie trzydniowe (Warszawa, Kotlina Kłodzka), jedna zagraniczna (zamki nad Loarą) oraz dwie imprezy jednodniowe (Krzeszowice – Paczółtowice, IV Rajd Rodzinny). W sumie wzięło w nich udział 210 osób. Na koniec sezonu turystycznego zorganizowano Wieczornicę, w której wzięło udział 76 osób. Członkowie Koła biorą aktywny udział w przedsięwzięciach sekcji Nordic Walking (grupa „Kijanki”), prowadzonej przez kol. Urszulę Liszkę. W sumie z imprez turystycznych i pieszych wędrówek w roku 2013 skorzystało około 760 członków Koła oraz słuchaczy UTW. Ponadto członkowie Koła prowadzili prezentacje z podróży dla mieszkańców Chrzanowa w ramach spotkań organizowanych przez MBP, PTTK, PTT oraz szkoły.

W roku 2014 z zaplanowanych 7 wycieczek udało się zrealizować 6. Dwie wycieczki zagraniczne: Drezno – Miśnia (przy bardzo małym udziale członków Kola) oraz Wiedeń-Bratysława. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki jednodniowe do Tyńca – Łagiewnik (liczny udział członków Koła, 52 osoby), spacer Dolinkami Podkrakowskimi oraz V Rajd Rodzinny. Na zakończenie sezonu turystycznego pod hasłem „Poznajemy Ziemię Chrzanowską i okolice”, zwiedzano kościół modrzewiowy w Mętkowie, przeniesiony z Niegowici, klasztor bernardynów w Alwerni i muzeum pożarnictwa w Alwerni. W imprezie finalnej były gry i konkursy w Galerii „Drzewiej” w Porębie-Żegotach. Ogółem w imprezach udział wzięło 320 osób. Ze spacerów grupy „Kijanek” skorzystało w ciągu roku ponad 350 osób. W sumie w imprezach w 2014 roku wzięło udział ponad 670 uczestników.

Rok 2015 to realizacja 5 imprez (zaplanowano 7). Były to 2 wycieczki zagraniczne Berlin – (Tropical Islands) (przy małym udziale członków Koła) oraz Amsterdam (ogrody Keukenhof). Dwukrotnie odwiedzano Kraków: wiosną (ogród botaniczny, muzeum pod rynkiem oraz spektakl w Teatrze „Bagatela”) i jesienią (zwiedzanie Wawelu). Odbył się VI Rajd Rodzinny oraz impreza na zakończenie sezonu turystycznego w Porębie – Żegoty połączona ze zwiedzaniem Regulic (Ekomuzeum, winnica Czaków, źródełko triasowe). Udział w zorganizowanych imprezach wzięło 350 osób, spacery z „Kijankami” to ponad 370 osób. W sumie w imprezach połączonych z aktywnym wypoczynkiem wzięło udział około 720 uczestników.

Rok 2016 to zaplanowane 7 imprez turystycznych, z czego odbyło się 5, a w ramach współpracy z UTW zorganizowano wycieczkę do Danii, Norwegii i Szwecji (52 osoby). Liczny był także udział w wycieczce do Wrocławia (51 osób), natomiast nieliczny do Zielonej Góry na Winobranie. Również przy nielicznym udziale członków PTTK z UTW odbyła się ostatnia w tym roku wycieczka do Kopalni „Guido” w Zabrzu. Zorganizowano kolejny, tradycyjny VII Rajd Rodzinny. Członkowie PTTK i słuchacze UTW brali udział w imprezie kończącej sezon turystyczny – w ciekawym i miejscami trudnym spacerze podziwiano rezerwat „Kajasówka”, odbyły się tradycyjne zabawy i konkursy w Galerii „Drzewiej” w Porębie – Żegotach. W sumie z imprez w 2016 roku skorzystało 304 osoby, w spacerach z „Kijankami” uczestniczyło około 350 osób, łącznie około 650 osób.

Reasumując – w minionej kadencji z imprez turystycznych organizowanych z udziałem Koła PTTK skorzystało około 2600 osób, w tym z wycieczek 1200, a w cotygodniowych spacerach łącznie uczestniczyło około 1400 osób (w większości przypadków te same osoby w statystyce ujmowane są wielokrotnie – „nadaktywni”).
Ponieważ Koło PTTK przy UTW nie prowadzi działalności finansowej Zebranie w drodze uchwały postanowiło nie wybierać Komisji Rewizyjnej na następne lata.

Zarząd Koła (od lewej): prezes – Adam Kasperkiewicz, wiceprezes – Teresa Bigaj, sekretarz – Urszula Liszka, członkowie – Halina Kołodziejczyk i Wiesław Łakomy.

Zmiany we władzach Koła

W październiku 2017 Zarząd Koła postanowił przyjąć rezygnację Adama Kasperkiewicza (objęcie funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia UTW) i na funkcję prezesa Zarządu Koła powołał Teresę Bigaj. Adam Kasperkiewicz pozostaje w składzie Zarządu Koła na funkcji wiceprezesa Koła.

Co zrealizowano w roku 2017?

Luty – Zakopane – Zimowy wyjazd studentów

Zakopane – stolica Tatr stała się tym razem miejscem zimowego relaksu ponad 50-cio osobowej grupy słuchaczy UTW. Na miejsce wypoczynku wybrano OSW „Moszczeniczanka”. Program pobytu bardzo mobilizujący do ruchu na świeżym powietrzu – nie było dnia bez spacerów, bowiem i sama lokalizacja zmuszała do spaceru do centrum Zakopanego, a ponadto: codzienna gimnastyka poranna, spacery z kijkami (kto zabrał): Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Kalatówki, Gubałówka (z zawieszeniem się kolejki), baseny termalne „Chochołów”, Harenda z Muzeum Kasprowicza i cudowna opowieść kustosza muzeum Małgorzaty Karpiel, zwiedzanie zakopiańskich kościołów oraz urokliwego cmentarza „Na Pęksowym Brzysku” z grobami znamienitych Polaków.

Kwiecień – Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Kontynuacją wkładu o krakowianach była wizyta grupy słuchaczy UTW na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie – pełen autokar chętnych do zapoznania się z tą ponad 200-letnią krakowską nekropolią. Dzięki przychylności Zarządu Cmentarza przewodnikiem była inspektor Agnieszka Rudnik, współautorka przewodnika po Cmentarzu.
Ciąg dalszy wycieczki to wizyta na krakowskim Kazimierzu, zwiedzanie okolicznych zabytków i wizyta w Muzeum Żydowskim Galicja, gdzie zapoznano się z wystawą fotogramów, poświęconą śladom współistnienia disapory żydowskiej na terenie Małopolski. Ciekawa retrospekcja miejsc, wydarzeń i pozostałości.

Maj – VIII Rajd Rodzinny UTW i PTTK

Organizator – Koło PTTK przy UTW przy finansowym wsparciu Oddziału PTTK. Finał – Ośrodek Rekolekcyjny „Groble” w Chrzanowie, obecnie własność prywatna. W programie przemarsz grupy pieszej trasą od PCKU, prowadzonej przez Piotra Piekarczyka i Zdzisława Hudzika, dla chętnych przewidziano trasę rowerową, prowadzoną przez Jacka Kawalca i Alinę Słowik.
Z uwagi na niekorzystną aurę trzeba było zrezygnować m.in. z części trasy rowerowej i przeciągania liny. Dopisały grupy młodzieżowe z SP nr 6 (pod opieką Jana Oczkowskiego i nauczycielek), grupa z SP nr 1 „Cepry”, a także grupa dzieci z projektu wolontariatu społecznego UTW. Rozegrano wiele konkursów – indywidualnych i drużynowych, w zabawie uczestniczyło około 80 osób. W zawodach drużynowych, rozgrywanych w 5 konkurencjach wystąpiło 5 zespołów rodzinnych – nagrodę główną i puchar Prezesa UTW zdobyła rodzina Rozalii Sowy z Babic. Drużyny rodzinne rywalizowały m.in. w konkursie na rodzinną piosenkę rajdową, w slalomie, rzutach do celu, konkursie wiedzy o regionie, UTW i PTTK oraz w konkursie udzielania pierwszej pomocy, a najmłodsi mogli popisać się swoimi zdolnościami plastycznymi). Konkurs udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowała OSP z Chrzanowa.

Maj – Jubileuszowy spacer z „Kijankami”

W ramach jubileuszowych wydarzeń promocyjnych UTW zorganizowano przemarsz grupy spacerowiczów z kijkami nordic-walking „Kijanki” po ulicach miasta – od siedziby UTW przy ulicy Focha poprzez Park Miejski, Plac Tysiąclecia i na boisko Państwowego Gimnazjum Nr 1. Tam na gimanstycznych przyrządach wspólna zabawa na świeżym powietrzu. Cel wydarzenia – propagowanie ruchu na świeżym powietrzu, spacerów z kijkami. Wydarzenie zostało zauważone przez lokalny tygodnik „Przełom” i opatrzone stosownym wpisem.

Czerwiec – wrzesień – „Trzeci wiek z jedynką na piątkę”

Grupa słuchaczek UTW – wolontariuszy pod kierunkiem Zofii Góreckiej, członka PTTK – realizowała projekt „Trzeci wiek z jedynką na piątkę”. W ramach tego projektu zorganizowano dla podopiecznych, uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, m. in.: wyjazd na zwiedzanie Krakowa, udział w VIII Rajdzie Rodzinnym, warsztaty rękodzieła w Galerii „Drzewiej” w Porębie-Żegoty oraz warsztaty „Spotkanie z tradycją ludową” na obiekcie sportowym w Olszynach. Oprócz wiedzy i zasad współżycia społecznego starano się również przekazać dzieciom zamiłowanie do aktywności fizycznej oraz turystyki.

Czerwiec – grudzień – „Senior zdrów od stóp do głów”

Kolejny program realizowany w UTW przy pewnym wsparciu ze strony Koła PTTK. W ramach tego programu realizowano m.in. wycieczkę rowerową (Rusek Zofia) na trasie Chrzanów – Żarki – Mętków – Chrzanów (12 lipca), wycieczkę rowerową (Rusek Zofia) na trasie Chrzanów – Puszcza Dulowska – Regulice – Bolęcin – Chrzanów (2 sierpnia), wyjazd do Zakopanego i zakopiańskich term.

Sierpień – wycieczka na Bałkany

Wycieczka zorganizowana poza strukturami PTTK, uczestnicy – grupa słuchaczy UTW (15 osób) w tym członkowie PTTK oraz grupa kontraktowa biura podróży z Bielska-Białej. Trasa: Słowacja – Węgry – Chorwacja – Serbia – Kosowo – Albania – Macedonia – Serbia – Węgry – Słowacja. Zaletą 13-dniowej wycieczki był brak noclegów autokarowych, pomimo około 4 tys km trasy.
Wspaniała podróż po urokliwych miejscach bałkańskiego półwyspu, piękna przyroda, niezapomniane widoki, świetne drogi, bez problemów na granicach, zderzenie z inną kulturą i religiami.

Wrzesień – Kaczyn

Wycieczka zorganizowana poza strukturami PTTK w ramach wakacyjnych warsztatów UTW, w tym około 20 członków PTTK. Tym razem wyjazd na kielecczyznę do Kaczyna.
Atrakcyjny program turystyczny, grzybny las tuż za ogrodzeniem Ośrodka Wypoczynkowego Fundacji „Pomost”. Dla turystów – zamek królewski w Chęcinach, jaskinia Raj,  bazylika pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, Kielce, ruiny pałacu – zamku Ossolińskich „Krzyżtopór” w Ujeździe, fabryka porcelany z muzeum w Ćmielowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie (zegary słoneczne i nie tylko).

Wrzesień – Łódź

Wyjazd turystyczny do Łodzi. Chyba wszyscy uczestnicy wycieczki (40 osób) organizowanej przez Koło PTTK przy UTW w Chrzanowie byli zadowoleni odkrywając Łódź. To była świetna wizyta poznawcza, ze wspaniałą łódzką przewodniczką. Mogliśmy naprawdę zobaczyć i poznać miasto z jego zabytkami i dniem dzisiejszym. A do tego wspaniałe widowisko – festiwal światła. I właściwie wszyscy zadowoleni z niewielkiego hoteliku „Relax” przy ul Piotrkowskiej.
Wszyscy się odgrażają – za rok też jedziemy – ponownie festiwal światła i dalszy ciąg zwiedzania miasta .. z tą samą przewodniczką.

Październik – Zakończenie sezonu turystycznego

W tym roku wizyta w Klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej z Sanktuarium MB Szkaplerznej i relikwiami św. Rafała Kalinowskiego. Nowy wystrój Domu Pielgrzyma i muzeum Karmelitańskiego wzbudził uznanie. Wszyscy pod urokiem miejsca, a miejscowa Droga Krzyżowa w nowym wystroju budziła zainteresowanie – co prawda uczucia estetyczne były mieszane, ale wszystko wynagrodziła przyroda. Spacer po dróżkach tonących w żółtych bukowych liściach, przy bezchmurnej i bezwietrznej pogodzie i wciąż opadających liściach to było niesamowite przeżycie. Ale muzeum misyjne zamknięte – trwają przenosiny do nowego miejsca i w nowym wystroju.
Na zakończenie spotkanie w gościnnych progach „Galerii Drzewiej” w Porębie-Żegoty. Zawody ograniczyliśmy do rzutu podkową do celu) oraz konkursu na okolicznościową piosenkę lub przyśpiewkę.
W imprezie wzięło udział ponad 50 osób, w tym około 30 członków PTTK.

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE I CIEKAWIEJ – ZAPISZ SIĘ DO UTW!
NAJBLIŻSZE ZAPISY – JUŻ W CZERWCU I WRZEŚNIU!
(we wrześniu – jeśli będą miejsca! W tym roku znowu nadkomplet!)