Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych

Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. dra Zdzisława Krawczyńskiego

W dniu 18 grudnia 2018 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze Koła, na którym został wybrany nowy zarząd Koła w następującym składzie:

• Krzysztof Hudzik - przewodniczący zarządu

• Kazimierz Pudo - wiceprzewodniczący zarządu

• Ryszard Łenyk - członek zarządu

XII Przewodnickie Spotkanie Przy Miedzy 24.03.2018

Kolejne spotkanie przewodników turystycznych z województw małopolskiego i śląskiego zorganizowanie zostało w Krzeszowicach przez działające przy chrzanowskim Oddziale PTTK Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im dra Zdzisława Krawczyńskiego. Już w zeszłym roku przewodnicy z graniczących przez miedzę województw spotkali się w Krzeszowicach, ale ze względu na wielkie bogactwo atrakcji krajoznawczych tej gminy i równie wielką życzliwość władz miasta na czele z Burmistrzem organizatorzy zdecydowali o kontynuacji zwiedzania tego terenu.
Tak więc przy pięknej, słonecznej pogodzie ponad stuosobowa grupa przewodników prowadzona przez naszą drogą Helenę rozpoczęła zwiedzanie Krzeszowic od XIX -wiecznego kościoła św Marcina z Tours (zaprojektowanego przez słynnego Karola Fryderyka Schinkla). Potem odwiedziliśmy Vincentinum (misjonarski ośrodek formacyjny) z kaplicą św Stanisława B.M., spojrzeliśmy zza płotu na pałac Potockich (wrócił do dawnych właścicieli ale wciąż jest w opłakanym stanie) i doszliśmy do siedziby władz miasta.
Tu obejrzeliśmy niewielką ale bardzo ciekawą wystawę fotografii Krzeszowic i okolic z początku XX w (autorstwa Tadeusza Rzący - pioniera fotografii kolorowej) i spotkaliśmy się z Burmistrzem, który zaprezentował atrakcje gminy i plany władz zmierzające do dalszego uatrakcyjnienia terenu dla turystów. Było też coś na ząb, więc posileni mogliśmy wędrować dalej. A dalej był spacer przez centrum miasta do pojazdów, które powiozły nas do Miękini.
W Miękini zajrzeliśmy do nieczynnego od ponad 40 lat kamieniołomu porfiru. Nasz nieoceniony kolega Marek przedstawił w niezwykle atrakcyjnej formie prahistorię tego miejsca (począwszy od czasu sprzed 290 mln lat) i dalsze losy geologiczne terenu. Kto by pomyślał, że wystarczy podnieść ze ścieżki kamień, stuknąć w niego młotkiem i można przykuć uwagę słuchaczy na kilkadziesiąt minut. Ale nie każdy to potrafi.
Po drugiej stronie drogi w Miękini zajrzeliśmy do Laboratorium Edukacyjno - Badawczego Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH. Przedstawiono nam tu różne kierunki działania zmierzające do uratowania Ziemi i ludzkości przed katastrofą ekologiczną spowodowaną rosnącym zużyciem energii z paliw kopalnych. Musimy sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że bez zmiany nastawienia do pozyskiwania i wykorzystywania energii ludzkość będzie miała wkrótce ogromne problemy (są miejsca, gdzie często już teraz nie bardzo mamy czym oddychać).
Kolejny przejazd i kolejna atrakcja Ziemi Krzeszowickiej - klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Zajrzeliśmy tu do kościoła, do kaplicy św. Rafała Kalinowskiego, wspomnieliśmy bł. Alfonsa Mazurka. Nie zatrzymaliśmy się tu dłużej, bo miejsce to jest już znane braci przewodnickiej a niedaleko jest kolejna perełka - drewniany kościół w Paczółtowicach.
Zbudowany ponad 500 lat temu kościół Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii po przeprowadzonej pod koniec XX wieku gruntownej renowacji prezentuje się wspaniale. O jego historii i zachwycającej oko współczesności opowiadał nam bardzo barwnie znakomicie znający świątynię przewodniczący Rady Parafialnej.
Drugą atrakcją Paczółtowic jest kompleks obiektów zgrupowanych wokół pola golfowego. Prowadzeni przez miejscowego instruktora golfa mogliśmy poznać pełnowymiarowe, 18-dołkowe, jedno z trudniejszych w Polsce pole golfowe. Pole - jak pole, ktoś może powiedzieć: kawał łąki. Jednak zasady i szczegóły tej coraz popularniejszej, także w Polsce, gry zainteresowały nas.

KP.

Konferencja przewodnicka 60-lecie Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych 09.12.2017 (link do relacji w zakładce relacje).

12.01.2018 - członkowie Koła uczestniczyli w spotkaniu z arcybiskupem metropolitą krakowskim Markiem Jędraszewskim.

03.02.2018 - delegat Koła Krzysztof Hudzik brał udział w Konferencji Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK woj Małopolskiego oraz w Konferencji Przewodników Turystycznych PTTK woj Małopolskiego.

23.02.2018 - delegat Koła Krzysztof Hudzik brał udział w Konferencji Przewodników Turystycznych PTTK woj Małopolskiego (powtórzonej).

23.02.2018 - członkowie Koła uczestniczyli w małopolskich obchodach Światowego Dnia Przewodników Turystycznych.

27.02.2018 - członkowie Koła uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Przewodników Turystycznych zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Krakowa.

ZAPROSZENIA