Warszawa 03-04.10.2020

W sobotę 03.10.2020 turyści z chrzanowskiego Oddziału PTTK wyjechali na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Organizatorem wyjazdu było koło PTTK Fablok. Nasza trasa tym razem ze względu na prace remontowe na trasie przez Piotrków Trybunalski prowadziła przez Olkusz, Miechów, Chęciny, Kielce, Radom. Do Warszawy dojechaliśmy przed południem. Pogoda była ładna, słońce przebijało się przez chmury.

Zwiedzanie zaczęliśmy od zobaczenia wystawy stałej Zamku Królewskiego. W związku z obostrzeniami spowodowanymi pandemią zamek zwiedzaliśmy indywidualnie z audio przewodnikami.

Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego przejechaliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Na wystawie „1000 lat historii Żydów polskich” mogliśmy usłyszeć i zobaczyć opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach. O żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. O miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. O życiu znanym z kronik i gazet, i o tym znanym z ulicy w żydowskich dzielnicach.

Po zwiedzeniu wystawy przejechaliśmy przez Warszawę do parku Łazienkowskiego. Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.

Spacer po parku zaczęliśmy od pomnika Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina – miejsce letnich koncertów chopinowskich, samochód marszałka Piłsudskiego – Cadillac 355D Fleetwood Special został wyprodukowany w 1934 roku w Stanach Zjednoczonych na specjalne zamówienie polskiego rządu, Nową  Oranżerię z restauracją Belvedere i dalej spacerując po parku doszliśmy do amfiteatru. Następnie zobaczyliśmy pałac na wodzie i popiersie Piotra Wysockiego, który był dowódcą powstania listopadowego, które wybuchło 29 listopada 1830 r. w Szkole Podchorążych Piechoty, mieszczącej się w Wielkiej Oficynie, zwanej obecnie Podchorążówką. Po spacerze po parku przejechaliśmy na posiłek i nocleg do hotelu Aramis.

Drugi dzień po śniadaniu rozpoczęliśmy o zwiedzania starówki warszawskiej. Zaczęliśmy od pomnika Mikołaja Kopernika na placu St. Staszica i bazyliki św. Krzyża, z którego co niedzielę transmitowane są msze św. a w którym znajduje się serce Fryderyka Chopina i  Władysława Reymonta. Zobaczyliśmy Uniwersytet Warszawski, miejsce zamieszkania Chopina, grające ławeczki postawione z okazji 200 lecia urodzin Chopina,  byliśmy na placu Piłsudskiego z grobem Nieznanego Żołnierza. Zobaczyliśmy płyty i pomniki znajdujące się na placu, dalej na krakowskim przedmieściu widzieliśmy pomnik Mickiewicza, Pałac Prezydencki, kościół św. Anny, trasę W-Z, pomnik Zygmunta Starego Wazy (kolumnę Zygmunta) postawiony w 1644 roku, zobaczyliśmy katedrę św. Jana, górę Gnojną, mury miejskie z barbakanem, pomnik Małego Powstańca, pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO w 1980 roku.

Po zwiedzaniu przejechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, tam wjechaliśmy na XXX piętro pałacu na taras widokowy. Pogoda sprzyjała więc można było zobaczyć odległe krańce stolicy.

 Na koniec zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie zwiedzania troszkę popadało, ale byliśmy wtedy wszyscy w muzeum. Po zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną zatrzymując się po drodze na posiłek. Do Chrzanowa dojechaliśmy wieczorem. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią udało nam się w miłej i sympatycznej atmosferze zwiedzić stolicę.

Robert Czak