Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych

im. dra Zdzisława Krawczyńskiego

Zebranie sprawozdawczo – wyborcze Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. dra Zdzisława Krawczyńskiego

28. stycznia 2023 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. dra Zdzisława Krawczyńskiego. Zebrani podsumowali działalność koła w latach 2018 – 2022, wybrali zarząd i delegata na Wojewódzką Konferencję Małopolskiego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK oraz na XIII Krajową Konferencję Przewodników Turystycznych PTTK, wskazali kierunki działania koła w najbliższych latach. Największym sukcesem koła jest kontynuacja organizacji corocznych Przewodnickich Spotkań Przy Miedzy (w bieżącym roku jest już XV), na które zapraszani są przewodnicy z Małopolski i Śląska. Największym problemem jest brak „świeżej krwi” w kole. Po raz kolejny mówiono o konieczności podjęcia szkolenia nowych przewodników. Pracą koła w najbliższym czteroleciu będzie kierował zarząd w składzie: Krzysztof Hudzik – przewodniczący, Ryszard Łenyk – wiceprzewodniczący, Kazimierz Pudo – sekretarz. Podczas konferencji w Krakowie i w Warszawie koło będzie reprezentował Krzysztof Hudzik.

KP.

Aktualności Koła:

XV Przewodnickie Spotkanie przy Miedzy 01.04.2023.

To już piętnaste (jak ten czas leci !) zorganizowane przez Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Dra Zdzisława Krawczyńskiego przy Oddziale PTTK w Chrzanowie Spotkanie przy Miedzy. Spotkania te mają umożliwić integrację środowiska – przewodników z Małopolski i ze Śląska, wymianę doświadczeń, dyskusję o sprawach przewodnickich ale także promować Ziemię Chrzanowską.

Jak zwykle impreza rozpoczęła się od części krajoznawczej. Przybyli z różnych stron przewodnicy zebrali się w Kościelcu, by pod przewodnictwem naszego odwiecznego przyjaciela Piotra Grzegorzka przejść przez park podworski i wspomnieć stojący tu niegdyś pałac. W kościele św Jana Chrzciciela była okazja do informacji o jedynym chrzanowianinie wyniesionym na ołtarze – bł Marcinie Janie Oprządku.

Potem skierowaliśmy się do doliny Chechła by dotrzeć do basenu miejskiego (najważniejsza okazała się dostępna tu toaleta) a potem do cmentarza nr 445 z I Wojny Światowej. Wielu z uczestników było tu już kiedyś, ale odnowiony cmentarz zaskoczył wszystkich.

Tuż za murem jest kolejny obiekt, który zwiedziliśmy – kirkut, czyli cmentarz żydowski. Utrzymywany w dobrym stanie po renowacji sprzed kilkunastu lat, z tysiącami zachowanych macew i dwoma ohelami wzbudził wielkie zainteresowanie obecnych.

Z Kierkowa (tak popularnie mówi się w Chrzanowie) przeszliśmy przez tunel w rejonie dworca kolejowego na Aleję Henryka. Już tu była okazja do wspomnienia Henryka Loewenfelda, który przekazał grunt, na którym jest wytyczona. Wzdłuż Alei zatrzymywaliśmy się na moment przy Domu Rzemiosła, budynku Towarzystwa Zaliczkowego, Domu Urbańczyka.

I tak doszliśmy do najważniejszego zabytku w mieście – kościoła św Mikołaja. Tu ksiądz proboszcz opowiedział nam o historii kościoła a potem także o Służebnicy Bożej Janinie Wojnarowskiej.

Z programu krajoznawczego pozostało nam jeszcze Muzeum im Ireny i Mieczysława Mazarakich. Wspaniale oprowadziła nas po jego pokojach Pani kustosz Marta. Opowiedziała nam o założycielach Muzeum, o Loewenfeldach, przyrodzie i geologii okolic Chrzanowa, o życiu w dawnym Chrzanowie … Na pewno uczestniczący w zwiedzaniu przewodnicy docenili wartość krajoznawczą Muzeum.

KP.

XIV Przewodnickie spotkanie przy miedzy 09.04.2022.

Już po raz 14 chrzanowscy przewodnicy zaprosili kolegów z Małopolski i Śląska na „Spotkanie przy miedzy”. Znów przygotowaliśmy program turystyczny prezentujący fragment Ziemi Chrzanowskiej – tym razem w szerokim, historycznym rozumieniu – okolice Jaworzna. Nie wszyscy przewodnicy, nawet z niedaleka, zdążyli poznać GEOsferę i Gródek – zostały urządzone stosunkowo niedawno w byłych kamieniołomach. Na nasze zaproszenie przybyło ponad 50 koleżanek i kolegów z obu stron miedzy.

Po obiektach oprowadzała nas niezwykle kompetentna i sympatyczna przewodniczka, zawodowo dyrektorka Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera Agnieszka Chećko. Przekonała nas, że są to obiekty warte pokazaniu turystom – ciekawe pod względem geologicznym, botanicznym, krajobrazowym i, po prostu – piękne. O tym ostatnim nie trzeba nikogo przekonywać – każdy to widzi. Co prawda pogoda nas nie rozpieszczała – było wilgotnie, chłodno, pochmurno, ale i tak podobało się nam. A przy pięknej, słonecznej pogodzie jest tu bajecznie (wiem, bo byłem tu już kilkakrotnie).

Nie będę tu szczegółowo opisywał tych obiektów – są tu doskonałe tablice edukacyjne.

Po zwiedzeniu GEOsfery i Gródka przejechaliśmy jeszcze, niedaleko, do Sosiny. To ośrodek wypoczynkowy w dawnej piaskowni. Wystarczyło pół dnia w Jaworznie abyśmy się upewnili, że miasto to ma wiele do zaoferowania w zakresie wypoczynku, rekreacji i edukacji. A przecież nie zobaczyliśmy wszystkiego.

Ale czas płynął, w programie spotkania był jeszcze obiad i dyskusja o sprawach przewodnickich. Ta część programu odbyła się w chrzanowskiej restauracji „Pod jesionem”. W dyskusji najmocniej wybrzmiał głos przewodniczącego śląskiego samorządu przewodników PTTK Ryszarda Ziernickiego o tym, że starzejemy się (też odkrycie !) i powinniśmy pilnie szkolić następców. Łatwo powiedzieć !

Tak, czy inaczej spotkanie było ciekawe krajoznawczo, umożliwiło integrację środowiska. To do zobaczenia za rok.

KP.

XIII Przewodnickie Spotkanie Przy Miedzy

Chrzanowscy przewodnicy z Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. dra Zdzisława Krawczyńskiego zaprosili już po raz trzynasty koleżanki i kolegów z Małopolski i Śląska na Spotkanie Przy Miedzy. Z zaproszenia skorzystało ponad sto przewodniczek i przewodników.

Tym razem wiodącym tematem krajoznawczym była gospodarka Chrzanowa w dalszej i bliższej przeszłości. Ale spotkanie wypadało rozpocząć na chrzanowskim Placu Tysiąclecia. To właśnie tu Krzysiek powitał gości a Piotr Grzegorzek opowiedział o Pomniku Zwycięstwa i Wolności. Potem jeszcze obok parowozu Ryś jeden z gości (przewodnicy mają różne wykształcenie i pasje) przedstawił kilka szczegółów technicznych dotyczących parowozów.

Potem wsiedliśmy do autokarów i ruszyliśmy na trasę wycieczki. Pierwszym przystankiem było chrzanowskie Morskie Oko – kolejny raz zalewane dawne wyrobisko po kamieniołomie. Była tu okazja do opowieści o geologii okolic, wydobyciu surowców skalnych i kopalni Matylda. Wkrótce potem przejechaliśmy pod Fablok, gdzie była krótka informacja o jego historii (szczegółowo została przedstawiona później), o obiektach związanych z fabryką i czas dla fotografów – stojący przed dawnym budynkiem biura technologicznego parowóz TY42 jest zawsze chętnie fotografowany, szczególnie, że bardziej niesforni turyści wspinają się na jego stopnie.

Dalej przemieszczaliśmy się pieszo dróżką obok dawnej stołówki zakładowej, dawnego hotelu robotniczego do mostku nad Chechłem. Tu była okazja do opowieści o geografii i przyrodzie okolic ze szczególnym uwzględnieniem zmiennych losów Chechła (od ścieku do siedziby kaczek i bobrów). Tuż obok obejrzeliśmy wylot dawnej sztolni odwadniającej wyrobiska kopalni Rospontowa. Po wspięciu się po schodkach widzieliśmy w lesie zagłębienia ujawniające miejsca dawnych szybików tej kopalni. Była też okazja do fotografowania licznych tu przylaszczek. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej i w jego wnętrzu.

Z Rospontowej przejechaliśmy – niezbyt daleko – na koniec ulicy Nowakowskiego, skąd najłatwiej dojść do terenu kamieniołomu Kopalni Dolomitu Żelatowa. Starając się nie naruszyć zakazu wstępu na teren eksploatacji obejrzeliśmy rozległy obszar z robiącymi wrażenie wyrobiskami i widocznymi z dala fragmentami zalanymi przez wodę.

Po kolejnym krótkim przejeździe wyszliśmy na zaplecze cmentarza żydowskiego, by zapoznać się z pozostałościami po dawnym cmentarzu z I Wojny Światowej (nr 445). Była też okazja do zrobienia zdjęć cmentarza żydowskiego. I to już było wszystko na terenie Chrzanowa.

Po dotarciu do siedziby OHP w Trzebini – Górce przeszliśmy na dno dawnego kamieniołomu Górka, gdzie niezastąpiony Piotr Grzegorzek barwnie przedstawił szczegóły budowy geologicznej okolicy oraz historię związaną z przeznaczeniem wyrobiska na składowisko odpadów niebezpiecznych i zmaganiami o jego oczyszczenie.

Po zakończeniu terenowej części spotkania zebraliśmy się w stołówce OHP, gdzie po obiedzie Piotr Grzegorzek zaprezentował bogactwo atrakcji przyrodniczych Ziemi Chrzanowskiej a Bronisław Piwczyk – historię Fabloku. Kilka informacji o sprawach przewodnickich zakończyło spotkanie.

Zainicjowane i realizowane przez chrzanowskie Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych Spotkania Przy Miedzy są okazją do poznania kolejnych atrakcji naszej ziemi i integracji środowiska przewodników małopolskich i śląskich.

KP.

Gala Przewodnicka 22.02.2019

W roku 1989 ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, obchodzony w dniu 21. lutego. Również w tym roku w Małopolsce z okazji tego święta odbyła się uroczysta Gala, podczas której liczni przewodnicy zostali wyróżnieni dyplomami Marszałka Województwa, przewodnicząca Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK woj. Małopolskiego Urszula Ormicka zaprezentowała działania małopolskich przewodników w ramach związanej ze świętem akcji „Przewodnicy PTTK – dzieciom” , przedstawiciele organizacji zrzeszających krakowskich przewodników miejskich zaprosili na wycieczki po mieście wpisujące się w temat tegorocznej akcji „Śladami Stanisława Wyspiańskiego po Małopolsce”. Wiele ciepłych słów do przewodników skierował wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Galę uświetniły występy artystki Piwnicy pod Baranami Kamili Klimczak z zespołem a zakończył poczęstunek. Całość odbywała się w gościnnych progach hotelu Wolski.

Również przewodnicy PTTK z chrzanowskich Kół Przewodników (6 osób) uczestniczyli w Gali a Urszula w ramach swojej prezentacji przedstawiła informacje wraz ze zdjęciami ze zorganizowanej przez nas wycieczki dla dzieci do Rydlówki.

Gala była okazją do spotkań kolegów przewodników z różnych stron Małopolski, do nieformalnej wymiany doświadczeń i zaproszeń na ciekawe imprezy a także inspiracją do kontynuacji integracji po jej zakończeniu.

KP.

XII Przewodnickie Spotkanie Przy Miedzy 24.03.2018

Kolejne spotkanie przewodników turystycznych z województw małopolskiego i śląskiego zorganizowanie zostało w Krzeszowicach przez działające przy chrzanowskim Oddziale PTTK Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im dra Zdzisława Krawczyńskiego. Już w zeszłym roku przewodnicy z graniczących przez miedzę województw spotkali się w Krzeszowicach, ale ze względu na wielkie bogactwo atrakcji krajoznawczych tej gminy i równie wielką życzliwość władz miasta na czele z Burmistrzem organizatorzy zdecydowali o kontynuacji zwiedzania tego terenu.
Tak więc przy pięknej, słonecznej pogodzie ponad stuosobowa grupa przewodników prowadzona przez naszą drogą Helenę rozpoczęła zwiedzanie Krzeszowic od XIX -wiecznego kościoła św Marcina z Tours (zaprojektowanego przez słynnego Karola Fryderyka Schinkla). Potem odwiedziliśmy Vincentinum (misjonarski ośrodek formacyjny) z kaplicą św Stanisława B.M., spojrzeliśmy zza płotu na pałac Potockich (wrócił do dawnych właścicieli ale wciąż jest w opłakanym stanie) i doszliśmy do siedziby władz miasta.
Tu obejrzeliśmy niewielką ale bardzo ciekawą wystawę fotografii Krzeszowic i okolic z początku XX w (autorstwa Tadeusza Rzący – pioniera fotografii kolorowej) i spotkaliśmy się z Burmistrzem, który zaprezentował atrakcje gminy i plany władz zmierzające do dalszego uatrakcyjnienia terenu dla turystów. Było też coś na ząb, więc posileni mogliśmy wędrować dalej. A dalej był spacer przez centrum miasta do pojazdów, które powiozły nas do Miękini.
W Miękini zajrzeliśmy do nieczynnego od ponad 40 lat kamieniołomu porfiru. Nasz nieoceniony kolega Marek przedstawił w niezwykle atrakcyjnej formie prahistorię tego miejsca (począwszy od czasu sprzed 290 mln lat) i dalsze losy geologiczne terenu. Kto by pomyślał, że wystarczy podnieść ze ścieżki kamień, stuknąć w niego młotkiem i można przykuć uwagę słuchaczy na kilkadziesiąt minut. Ale nie każdy to potrafi.
Po drugiej stronie drogi w Miękini zajrzeliśmy do Laboratorium Edukacyjno – Badawczego Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH. Przedstawiono nam tu różne kierunki działania zmierzające do uratowania Ziemi i ludzkości przed katastrofą ekologiczną spowodowaną rosnącym zużyciem energii z paliw kopalnych. Musimy sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że bez zmiany nastawienia do pozyskiwania i wykorzystywania energii ludzkość będzie miała wkrótce ogromne problemy (są miejsca, gdzie często już teraz nie bardzo mamy czym oddychać).
Kolejny przejazd i kolejna atrakcja Ziemi Krzeszowickiej – klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Zajrzeliśmy tu do kościoła, do kaplicy św. Rafała Kalinowskiego, wspomnieliśmy bł. Alfonsa Mazurka. Nie zatrzymaliśmy się tu dłużej, bo miejsce to jest już znane braci przewodnickiej a niedaleko jest kolejna perełka – drewniany kościół w Paczółtowicach.
Zbudowany ponad 500 lat temu kościół Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii po przeprowadzonej pod koniec XX wieku gruntownej renowacji prezentuje się wspaniale. O jego historii i zachwycającej oko współczesności opowiadał nam bardzo barwnie znakomicie znający świątynię przewodniczący Rady Parafialnej. 
Drugą atrakcją Paczółtowic jest kompleks obiektów zgrupowanych wokół pola golfowego. Prowadzeni przez miejscowego instruktora golfa mogliśmy poznać pełnowymiarowe, 18-dołkowe, jedno z trudniejszych w Polsce pole golfowe. Pole – jak pole, ktoś może powiedzieć: kawał łąki. Jednak zasady i szczegóły tej coraz popularniejszej, także w Polsce, gry zainteresowały nas.
Uwieńczenie tak bogatego i różnorodnego programu nastąpiło w świetlicy OSP w Tenczynku. Po obiedzie, przy kawie i ciasteczku goście ze Śląska i z Krakowa podziękowali organizatorom: Krzyśkowi i Ryśkowi a także inicjatorowi cyklu Spotkań – Jasiowi. Wszyscy byli zgodni, że idea spotkań przewodników z sąsiednich województw jest godna kontynuacji a działacze z chrzanowskiego Koła Przewodników realizują ją znakomicie. Nie pozostaje nic innego jak tylko planować następne Spotkanie.KP.

Konferencja przewodnicka 60-lecie Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych 09.12.2017 (link do relacji w zakładce relacje).

12.01.2018 – członkowie Koła uczestniczyli w spotkaniu z arcybiskupem metropolitą krakowskim Markiem Jędraszewskim.

03.02.2018 – delegat Koła Krzysztof Hudzik brał udział w Konferencji Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK woj Małopolskiego oraz w Konferencji Przewodników Turystycznych PTTK woj Małopolskiego.

23.02.2018 – delegat Koła Krzysztof Hudzik brał udział w Konferencji Przewodników Turystycznych PTTK woj Małopolskiego (powtórzonej).

23.02.2018 – członkowie Koła uczestniczyli w małopolskich obchodach Światowego Dnia Przewodników Turystycznych.

27.02.2018 – członkowie Koła uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Przewodników Turystycznych zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Krakowa.